Marzysz o własnym ogrodzie?

Zrealizujemy go profesjonalnie!

Przycinanie (cięcie) roślin

Najlepszym okresem przycinania roślin jest okres spoczynku, ale cięcia przeprowadza się o każdej porze roku.

Młode gałęzie i przyrosty tnie się zwykle nad pąkiem, z którego przewiduje się wyrośnięcie młodej gałązki.

Istnieją wielopostaciowe cięcia roślin ozdobnych w naszym ogrodzie. Wyróżnia się około ośmiu rodzajów cięcia roślin. Najczęściej w ogrodach przydomowych przycinamy rośliny aby je uformować na pożądany kształt bądź przycinamy rośliny aby zmniejszyć ich rozmiary.

Rodzaje cięcia:

Cięcie formujące – stosuje się najczęściej aby nadać sztuczny kształt/pokrój roślinie (np. kulisty) lub formując rośliny w żywopłocie aby uzyskać równy szpaler. Podczas cięcia formującego musimy pamiętać o systematyczności, aby uzyskać jednolitą i gęsta formę rośliny. Przycinać formująco możemy nawet kilka razy w sezonie wegetacyjnym. Gdy zakładamy młody żywopłot tuż po posadzeniu należy go „uformować”. Najlepszymi narzędziami do cięcia formującego jest sekator, a przy dużych połaciach zieleni elektryczne nożyce do żywopłotu.

Cięcie ograniczające rozmiary – stosuje się przede wszystkim gdy roślina przekroczyła rozmiary i zakłóca wzrost innych roślin lub przysłania nam widok z okna bądź panoramę. Najlepiej rośliny przycinać sekatorem lub ręcznymi nożycami do żywopłotu. Podczas zetknięcia się drzewa z przewodami elektrycznymi także stosuje się ciecie ograniczające rozmiary, ale należy zgłosić to specjalnym służbom, które zaopatrzone w wysięgnik i profesjonalne mechaniczne narzędzia do cięcia zastosują cięcie ograniczające rozmiary rośliny.

Cięcie sanitarne – dwa razy w sezonie powinniśmy przeprowadzić przegląd pielęgnacyjny roślin w naszym ogrodzie. Podczas cięcia sanitarnego wycinamy części roślin (lub same gałęzie) porażone przez choroby oraz części martwe. Cięcie sanitarne (można nazywać również cieciem pielęgnacyjnym) najlepiej przeprowadzać sekatorem.

Cięcie odmładzające – stosuje się do roślin o krótkiej żywotności i do roślin o zdeformowanym pokroju. Należy wyciąć starsze gałęzie, aby umożliwić rozwój młodym przyrostom. Użycie odpowiednich narzędzi zależy od formy cięcia, jeśli wycinamy pojedyncze gałęzie używamy sekatora, jeśli większe części roślin wygodne będzie stosowanie ręcznych nożyc do żywopłotu.

Cięcie po przesadzeniu – jest bardzo ważnym cięciem po przesadzaniu drzew i krzewów. Ograniczenie rozmiarów rośliny powinno stanowić około 30-40%, najlepiej uzyskując tę wartość nie jednorazowo(!). Należy ratami przycinać części zielone rośliny przeznaczonej do przesadzenia pamiętając, że pojedyncze cięcie powinno zmniejszać rozmiar rośliny o około 10%. Przesadzamy roślinę dopiero po zmniejszeniu jej bryły, nigdy odwrotnie. Cięcie po przesadzeniu ma na celu przywrócenie równowagi części podziemnej i części nadziemnej, ponieważ podczas przesadzania system korzeniowy zostaje uszkodzony i nie pobiera sprawnie wody, a roślina przez liście odparowuje wodę jak zwykle. Zmniejszenie rozmiarów rośliny (części zielonej) przywraca równowagę wodną, zapobiega stratom wody, gdy system korzeniowy pobiera jej ograniczoną ilość. Cięcie po przesadzeniu najwygodniej jest przeprowadzać ręcznymi nożycami do żywopłotu, elektrycznymi nożycami do żywopłotu, a w przypadku roślin małych- sekatorem.

Cięcie kształtujące – stosuje się do koron dużych drzew aby odciążyć bryłę korony i drzewo nie było podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jest to trudne cięcie, które warto zlecić profesjonaliście, który określi czy gałęzie boczne wyrastają odpowiednio z pnia oraz ustali kąt odchylenia gałęzi od przewodnika. Należało by również określić, czy stosunek gałęzi jest odpowiedni do obwodu pnia. Jeśli zauważymy, że dorosłe drzewo ma większą liczbę gałęzi od Stroby przeważającego kierunku wiatru powinniśmy zareagować, ponieważ w przeciwnym razie korona zostanie brzydko zniekształcona.

Cięcie bezpieczeństwa – forma cięcia kształtującego. Wykonuje się na drzewach rosnących w szpalerze przy ulicy lub w pobliżu budynków mieszkalnych. Usuwa się złamane, chore i martwe części roślin co zapewnia bezpieczeństwo. Zazwyczaj cięcie bezpieczeństwa przeprowadzają profesjonalne firmy np. gdy drzewa ograniczają widoczność na skrzyżowaniu ulic lub wzdłuż ścieżek spacerowych, aby gałęzie nie wyrastały zbyt nisko.

Cięcie zwiększające kwitnienie – wiadomo, że usuwanie przekwitniętych kwiatostanów z rośliny wpływa pozytywnie. Podczas precyzyjnego cięcia roślin (należy przeprowadzać cięcie bardzo uważnie aby nie uszkodzić pędów, na których są pąki kwiatowe) rozluźniamy formę krzewu. Usuwamy pędy stare, które nie kwitną już obficie i tym samym robimy miejsce dla młodych, silnych pędów. Rośliny kwitnące na pędach tegorocznych można przycinać nisko nad ziemią, wtedy nowe pędy będą silniejsze (np. róże rabatowe). Cięcie wykonujemy sekatorem.

Dla każdego gatunku roślin kwitnących jest ustalona inna pora cięcia. Krzewy kwitnące na końcach pędów tegorocznych polega na sukcesywnym usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, co powoduje odrastanie młodych pędów i bardziej obfite kwitnienie. Krzewów kwitnących na pędach tegorocznych nie przycinamy w okresie spoczynku. Krzewy, które pąki kwiatowe formują na zimę, aby kolejnej wiosny zakwitnąć przycinamy po zakończeniu kwitnienia, nie późną jesienią, ponieważ zetniemy pąki uformowane w okresie wegetacji. Na krzewach kwitnące na pędach wieloletnich stosujemy cięcie rozluźniające (wycinamy stare gałęzie i dajemy miejsce młodym), stosujemy cięcie w okresie spoczynku. Rośliny które po okresie kwitnienia zawiązują ozdobne owoce przecinamy sanitarnie wycinając gałęzie na których nie ma owoców.

Do cięcia drzew i krzewów można używać różnego rodzajów sekatorów, nożyc do żywopłotu (ręcznych i elektrycznych), noży, piłek ręcznych, pił elektrycznych i spalinowych. Bardzo ważne jest, aby wszystkie narzędzie przeznaczone do cięcia roślin były ostre i czyste. Narzędzia tępe uszkadzają części roślin podczas cięcia, a miejsca te są narażone na infekcje. Zazwyczaj po cięciu nie stosujemy żadnych maści ogrodniczych. Jeśli miejsce cięcia jest rozległe, można zastosować nietoksyczne maści i tzw. „sztuczną korę”

Zobacz pozostałe porady:

a